Trei persoane reținute la Roșiori de Vede, după ce vindeau arme neletale într-un târg săptămânal

Polițiștii teleormăneni au destructurat o activitate ilegală de comercializare a armelor, în urma unei acțiuni de prindere în flagrant desfășurate în târgul săptămânal din municipiul Roșiori de Vede. Doi suspecți au fost surprinși în timp ce expuneau spre vânzare arme neletale supuse autorizării, iar cercetările ulterioare au dus la reținerea a trei persoane.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Teleorman, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei ai Poliției municipiului Roșiori de Vede, au surprins, la data de 29 mai, două persoane care aveau expuse spre vânzare două arme neletale lungi, supuse regimului de autorizare.
Cercetările au fost extinse, fiind obținute două mandate de percheziție domiciliară. Cu ocazia punerii lor în aplicare, anchetatorii au descoperit o a treia armă neletală lungă supusă autorizării, deținută ilegal de o a treia persoană.
În urma administrării probatoriului, a fost dispusă măsura reținerii față de două femei și un bărbat. Faptele sunt cercetate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de contrabandă calificată și nerespectarea regimului armelor și al munițiilor.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale și al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Teleorman. Cercetările continuă în cadrul dosarului penal, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Roșiori de Vede.
Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
Știri din Teleorman
24NewsRo.ro - Portalul de știri al județului Teleorman